Urlop macierzyński jest zazwyczaj kojarzony jednocześnie z pięknym czasem, który kobieta może spędzić ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, jak i z nieobecnością w pracy, zastępowaniem pracowników i zasiłkiem wypłacanym przez pracodawcę albo ZUS. Dla samej kobiety jednak czas ten nie zawsze wiąże się z samą przyjemnością. Tematyka ta poruszana jest dopiero od niedawna.
Ile trwa urlop macierzyński?
Każda kobieta po porodzie z oczywistych względów chce spędzić pierwsze miesiące nie martwiąc się niczym, co nie dotyczy jej dziecka. Czas, który dostaje wynosi w Polsce 20 tygodni od dnia porodu. Później natomiast ma prawo zacząć urlop rodzicielski, który wynosi kolejne 32 tygodnie. Dane te dotyczą kobiet, które urodziły jedno dziecko, ponieważ przy urodzeniu dwójki lub więcej dzieci urlopy te są dłuższe.
Pierwsze chwile razem
Mama pierwsze dni z dzieckiem wykorzystuje zazwyczaj do odpoczynku po porodzie. W tym czasie niezbędna okazuje się pomoc drugiego rodzica jak i innych osób w rodzinie, ponieważ dziecko potrafi być wymagające. Są to również piękne chwile, podczas których rodzice mają szansę poznać swoje własne dziecko. Mogą nacieszyć się małym cudem, który sprowadzili na świat i w dogodnym dla nich momencie zaprosić rodzinę i przyjaciół, aby przywitali młodego człowieka na świecie. Często moment ten nadchodzi dopiero po co najmniej dwóch tygodniach, ponieważ rodzice chcą spędzić pierwsze chwile w spokoju i małym gronie.
Depresja poporodowa i baby blues
Są to też często trudne dni dla kobiet, których ciała ciągle zmieniają się po niedawno przebytej ciąży. Towarzyszy temu często ból i zmęczenie, jak i brak równowagi psychicznej, spowodowany dużą ilością hormonów w organizmie oraz emocjami. O depresji poporodowej i baby blues mówi się od niedawna. Są to trudne tematy, ponieważ w odczuciu wielu ludzi relacja matki z dzieckiem od pierwszej chwili powinna być pełna miłości, czułości i spełnienia. Fakt, że wiele kobiet nie czuje się wtedy najlepiej i nie jest pewna swoich uczuć zaburza tę wizję. Zazwyczaj problemy z akceptacją nowej sytuacji przechodzą u kobiet same, w innych przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty.
Czas na powrót do pracy…
Kiedy mijają pierwsze miesiące, powoli kończą się nieprzespane noce, matka zna już reakcje swojego dziecka, potrafi zrozumieć jego potrzeby, ma także wypracowane własne rozwiązania, które ułatwiają jej codzienne życie. Nadchodzi czas na pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek, pierwsze świadome ruchy. Mama z miesiąca na miesiąc ma coraz więcej czasu dla siebie i coraz rzadziej towarzyszy jej zmęczenie. Kiedy urlop macierzyński się kończy, coraz częściej kobiety chcą powrócić do pracy. Oferty pracy w dzisiejszych czasach są coraz bardziej elastyczne pod względem ilości godzin czy miejsca pracy. Pobudki do podjęcia pracy są różne, jednak do najczęstszych należą chęć powiększenia budżetu domowego, kontynuowanie swojej kariery. Może to być także uczucie wyalienowania, spowodowane długim czasem spędzonym samotnie w domu na opiece nad niemowlęciem.
„Potrzebuję chwili dla siebie”
Malutkie dziecko nie jest zbyt dobrym rozmówcą, a spędzanie z nim czasu przez całą dobę potrafi męczyć. Podobnie jak męczyłaby stała obecność każdego innego człowieka, niezależnie od tego, jakimi uczuciami go darzymy. Jest to kwestia często mocno niezrozumiała dla osób, które tego nie doświadczyły. Chęć odpoczynku od dziecka jest całkowicie normalna, tak samo jak potrzeba spotkania z przyjaciółmi i innymi ludźmi niż grono rodzinne. Dlatego tak ważne jest, aby młoda mama mogła liczyć na zapewnienie opieki dziecku na czas, kiedy sama potrzebuje odpocząć od codziennych obowiązków.
Jaka praca po urlopie macierzyńskim?
Podjęcie pracy po urlopie macierzyńskim jest utrudnione, bo wiele kobiet nie ma możliwości pozostawienia dziecka pod opieką innej osoby. Żłobków jest w Polsce niewiele a większość z nich jest prywatna i dość droga. Zaś te publiczne mają niezwykle długie listy zapisywanych dzieci. Zdarza się nawet, że miejsce można dostać wtedy, kiedy można już, ze względu na jego wiek, starać się o przyjęcie dziecka do przedszkola. Praca mobilna jest rozwiązaniem dla mam chcących podjąć zatrudnienie. Nie daje jednak możliwości spotykania ludzi poza domem oraz wymaga dużego zorganizowania.
Po burzy zawsze wychodzi słońce
Częstsze podejmowanie tematu problemów młodych mam pomaga przełamać panujące w tej kwestii tabu. Uświadamia samym mamom, że nie mają powodu do wstydu a sprawa nie jest obca również wielu innym kobietom. Piękny czas, który można poświęcić całkowicie swojemu dziecku trwa wiele miesięcy, podczas których niemożliwe byłoby, żeby wszystko układało się wspaniale. Jednak warto też pamiętać, że pierwsze lata dziecka mijają niezwykle szybko. Należy się nimi cieszyć tak bardzo jak jest to możliwe. Nie zapominając jednocześnie o sobie.
Urlop macierzyński to czas przebywania z dzieckiem i pomagania mu w przyzwyczajaniu się do otaczającego go świata. Nie jest łatwo, bywa trudno, nawet bardzo, ale w końcu nikt nie mówił, że będzie łatwo 🙂