Lato to czas, kiedy nasze pociechy więcej czasu niż zwykle spędzają, na zabawie z kolegami na dworze. Jazda na rowerze, zabawa na placu zabaw czy gra w piłkę, mogą, zakończyć się drobnymi urazami takimi jak skaleczenie, nabicie sobie guza, krwotok z nosa, wbicie drzazgi czy wpadnięcie czegoś do oka. Zwykle są to niegroźne urazy, z którymi możemy poradzić sobie sami. Przeczytaj jak.
Choć każdy nawet drobny uraz u naszego dziecka wzbudza w nas niepokój, postarajmy się przede wszystkim nie wpadać w panikę. Najpierw uspokójmy dziecko i sprawdźmy, co się stało. Jeżeli stwierdzimy, że uraz wygląda poważniej, udajmy się niezwłocznie do lekarza lub wezwijmy pogotowie. Natomiast, jeśli to tylko drobny wypadek, weźmy dziecko do domu i opatrzmy.
Skaleczenie dziecka – jak opatrywać?
W przypadku skaleczenia najpierw opłuczmy ranę pod bieżącą, chłodną wodą, aby usunąć z niej piasek, kurz i inne zanieczyszczenia. Następnie zdezynfekujmy zranione miejsce wodą utlenioną. Jeżeli rana jest mała, wystarczy potem delikatnie osuszyć ją gazikiem i zabezpieczyć plasterkiem z opatrunkiem. Jeżeli natomiast skaleczenie jest większe, bardzo boli, a krwawienie nie ustaje po chwili, uciśnij miejsce skaleczenia gazą, unieś zranioną kończynę do góry i udaj się z dzieckiem do lekarza. Prawdopodobnie konieczne będzie założenie szwów.
Bezwzględnie udaj się z dzieckiem do lekarza, jeżeli zrani się czymś bardzo brudnym lub rana jest silnie zabrudzona ziemią. W takim przypadku, nawet jeśli rana jest drobna, istnieje ryzyko zakażenia tężcem i trzeba będzie podać dziecku zastrzyk.
Zawroty głowy u dziecka – konieczny lekarz?
Jeżeli dziecko nabije sobie podczas zabawy guza na głowie, jak najszybciej przyłóż do niego coś chłodnego. Jeśli nie masz woreczka z kostkami lodu, możesz użyć zawiniętej w ręcznik mrożonki. Jeżeli dodatkowo na guzie jest ranka, zdezynfekuj ją i zaklej plasterkiem. Bacznie obserwuj dziecko przez najbliższe kilka godzin. W przypadku pojawienia się wymiotów, bólu i zawrotów głowy niezwłocznie udaj się z dzieckiem do lekarza, ponieważ są to objawy wstrząśnienia mózgu.
Krwotok z nosa u dziecka – co robić?
Zdarza się, że dziecko upadnie i mocno uderzy się w nos. W wyniku tego dochodzi często do krwotoku z nosa. Przy takim urazie szybko posadź dziecko spokojnie, z głową pochyloną do przodu. W żadnym wypadku nie pozwalaj dziecku, odchylać głowy do tyłu. Jest to niebezpieczne bowiem, powoduje spływanie krwi z nosa do gardła, co może skutkować zakrztuszeniem się. Postaraj się jak najbardziej uspokoić dziecko. Ważne, aby maluch nie płakał, ponieważ może to nasilić krwawienie. Na nasadę nosa przyłóż zimny okład. Może to być kilka kostek lodu lub mrożonka zawinięta w cienki ręcznik. Jeżeli nie masz niczego mrożonego, użyj ręcznika zmoczonego w zimnej wodzie. Delikatnie uciśnij też skrzydełko nosa po tej stronie, po której występuje krwawienie. Po krótkiej chwili krwawienie znacznie osłabnie, a po kilku minutach krwotok powinien całkowicie ustąpić. Jeżeli tak się nie dzieje lub krwawienie, zamiast się zmniejszać, narasta, udaj się z dzieckiem na dyżur laryngologiczny. Być może trzeba będzie zamknąć przerwane naczynie krwionośne w nosie.
Drzazga u dziecka – jak postępować?
Podczas pobytu na placu zabaw często zdarza się, że dziecku wbija się drzazga. Ławki i huśtawki często mają elementy drewniane. Jeśli zdarzy się taki uraz, zdezynfekuj alkoholem pęsetę i wyjmuj drzazgę. Jeżeli cała drzazga jest pod skórą, spróbuj ja wyjąć za pomocą zdezynfekowanej igły. Pomocne może się okazać, uprzednie wymoczenie ręki lub nogi z drzazgą w letniej wodzie z mydłem. Po wyjęciu drzazgi, rankę zdezynfekuj i zaklej plastrem z opatrunkiem. Jeżeli nie uda Ci się wyjąć zadry, udaj się z dzieckiem do lekarza.
Gdy wpadnie coś do oka
W czasie zabawy może się, również zdarzyć, że dziecku wpadnie coś do oka. Najczęściej jest to piasek lub drobny owad. Reaguj od razu, gdy zauważysz, że maluch płacze i dotyka oka. Bardzo ważne, aby dziecko nie tarło oka. Pogorszy to tylko sprawę, ponieważ może dojść, do dostania się ciała obcego głębiej oraz spowoduje dodatkowe podrażnienie i zaczerwienienie oka. Najlepszym sposobem na pozbycie się ciała obcego z oka jest, przepłukanie go roztworem soli fizjologicznej. Kupisz go za kilka złotych w każdej aptece. Jeżeli taki wypadek zdarzy się starszemu dziecku, możesz spróbować delikatnie, usunąć ciało obce z oka za pomocą chusteczki higienicznej. Poproś dziecko, by spojrzało w górę, ostrożnie odchyl dolną powiekę i usuń ciało obce. Jeżeli nie uda się usunąć intruza z oka lub pomimo jego usunięcia, oko boli, łzawi i jest zaczerwienione, udaj się z dzieckiem do okulisty.
Na wszelki wypadek
Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać dziecka samego na dłuższy okres na dworze. Jeśli maluch bawi się z kolegami w ogrodzie lub na podwórku, często sprawdzaj, czy wszystko jest w porządku. A jeżeli zdarzy się jakiś drobny wypadek, przede wszystkim nie wpadaj w panikę, uspokój dziecko i udziel pierwszej pomocy.
Świetny artykuł! Tyle się mówi o udzielaniu pierwszej pomocy w różnych przypadkach, a nie mówi się jak radzić sobie z typowymi codziennymi urazami typu skaleczenie czy stłuczenie. Super!
zawsze nalezy pojsc do lekarza zeby sprawdzic czy wszystko ok
Na skaleczenie dziecka czy jakies zadrapania polecam aloes. Rana ladnie sie goi.