dieta dziecka

Jakich produktów nie powinno zabraknąć w diecie twojego dziecka

Na pewno chcesz, by Twoje dziecko rosło jak na drożdżach, a nauka nie sprawiała mu najmniejszych problemów. To możliwe, jeśli w tym, co je, znajdą się odpowiednio dobrane produkty.

Aby młody organizm mógł dobrze się rozwijać, potrzebuje dużo składników odżywczych – witamin
i substancji mineralnych. Zapotrzebowanie na nie gwałtownie wzrasta w okresie pokwitania, gdy dziecko jeszcze szybciej rośnie, a w jego organizmie trwa rewolucja hormonalna. Zdrowie, dobre samopoczucie
i formę zapewni dziecku dieta, w skład której będą wchodzić różnorodne produkty.

Mleko

To najważniejsze źródło wapnia – dzięki niemu kości, a także zęby dziecka będą zdrowe i silne. Zawarty w mleku wapń jest łatwo wchłanialny przez organizm. Witamina D zawarta w mleku pozwala na wchłanianie wapnia z różnych pokarmów
i optymalizację rozwoju kości. Ponadto z mleka dziecko czerpie bardzo wartościowe białko, a więc niezbędny materiał budulcowy, np. dla mięśni. Znajdują się w nim także duże ilości witamin z grupy B, które odpowiedzialne są m.in. za prawidłowy rozwój układu nerwowego – ułatwiają koncentrację.

Produkty zbożowe

Zawarte w pieczywie, kaszach i makaronach węglowodany dostarczają dziecku energii do zabawy i nauki. Dzięki błonnikowi regulują pracę układu trawiennego. Produkty zbożowe dostarczają również witaminy – głównie z grupy B. Dla swojego dziecka wybieraj pełne ziarna, takie jak pełnoziarnisty chleb lub makaron, płatki owsiane, popcorn czy quinoa.

Owoce i warzywa

Przede wszystkim zawierają wszystkie najważniejsze witaminy – m.in. witaminę C, dzięki której organizm może się skutecznie bronić przed różnymi infekcjami. To również nieocenione źródło składników mineralnych – m. in. wapnia, magnezu (chroni przed stresem) i selenu, bez którego organizm nie mógłby rosnąć. Są również bogate w błonnik. Zarówno owoce jak i warzywa można podawać dziecku świeże, puszkowane, mrożone lub suszone.

Mięso (białko)

Jako źródło białka jest niezbędne każdemu dziecku, będąc kluczowym dla jego wzrostu, a także przy tworzeniu przeciwciał pomagających chronić organizm przed ewentualnymi chorobami. Organizm dziecka, białka zwierzęce wykorzystuje o wiele lepiej niż te pochodzenia roślinnego. Białko można znaleźć w jajkach, mięsie (szczególnie bogata
w białko jest pierś kurczaka) oraz mleku. Mięso dostarcza również żelazo, a więc pierwiastek potrzebny do wytwarzania hemoglobiny – składnika krwi, który transportuje tlen do wszystkich komórek ciała, a także cynk. Mięso ryb morskich zaś, jest ważnym źródłem jodu, składnika mineralnego kontrolującego pracę tarczycy.

Tłuszcze

Dostarczają dziecku niezbędnych kwasów tłuszczowych, potrzebnych do budowy wszystkich komórek ciała. Zapewniają odpowiednie wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – witaminę A, D, E i K. Niektóre produkty takie jak mięsa, drób, ser i inne pełnotłuste produkty mleczne zawierające tłuszcze nasycone, będą  korzystne do włączenia ich do diety twojej pociechy. Dostarczają one ważnych składników odżywczych, takich jak np. witaminy z grupy B i wapń.
Z rezygnować należy jednak z żywności przetworzonej, które bogate są w tłuszcze nasycone, takie jak np. lody, herbatniki i ciastka, które dostarczają niewiele witamin i minerałów. Podczas przygotowywania posiłków szukaj sposobów na zastąpienie tłuszczów nasyconych olejami roślinnymi, które dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych i witaminy E.

Jak układać codzienny jadłospis dziecka

Skupianie się na produktach i posiłkach pełnowartościowych pomaga dzieciom uzyskać potrzebne im składniki odżywcze przy jednoczesnym ograniczeniu liczby kalorii.

Koniecznie planuj posiłki w taki sposób, aby dziecko codziennie zjadło każdy z wymienionych wyżej pokarmów. Rano potrzebuje dużo witamin i minerałów – podaj mu wtedy np. przetwory mleczne i owoce. Obiad z kolei powinien zawierać białko i węglowodany (np. mięso, kaszę). Kolacja może składać się z warzyw i ewentualnie węglowodanów.

W skrócie, dieta dzieci powinna być odpowiednio zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze korzystne dla ich zdrowia. Zapomnij o niskiej przetworzonych produktach niskiej jakości i zawsze wybieraj naturalne pokarmy, które dostarczają organizmowi licznych składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *